







The Numatic 900027 Henry Xtra Vacuum Cleaner is a powerful and versatile cleaning tool that is perfect for both home and commercial use. With its large capacity and strong suction power, this vacuum cleaner can easily tackle any mess with ease.
Key features of the Numatic 900027 Henry Xtra Vacuum Cleaner include:
- Powerful 620W motor for efficient cleaning
- Large 9L capacity for less frequent emptying
- HEPA filtration system to capture allergens and dust particles
- Extra-long 10m cable for extended reach
- Comes with a variety of accessories for different cleaning tasks
| Colour Group | Red |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 36 cm |
| Height | 34 cm |
| Product Dimensions | 34cm x 36cm x 37cm |
| Country of Origin | UK |
| Colour | Red |
| Manufacturer | Numatic |
| Key Feature 1 | Carpet & hard-floor mode - spotless clean power |
| Key Feature 3 | Foldable storage - compact & space-saving |
| Key Feature 2 | Precision tools - reach every tricky corner |
| GTIN | 5028965608074 |
| Colour | Red |
| Model Number | 900027 |
| Key Feature 4 | Extra tool kit - handle messes big or small |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Weight | 8 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 50 cm |
| Shipping Weight | 10 kg |
| Shipping Width | 39 cm |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Depth | 37 cm |
| Cable Length | 10 m |
| Hose Length | 2 m |
| Features | Carpet & hard-floor mode - spotless clean power, Precision tools - reach every tricky corner, Foldable storage - compact & space-saving, Extra tool kit - handle messes big or small |
| Dust Capacity | 9 L |
| Dust Collection | Bag |
| Floor Type | All floor types |
Numatic 900027 Henry Xtra Vacuum Cleaner
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


