

















The Numatic 824615 Charles Vacuum Cleaner in Blue is a versatile and powerful cleaning tool for both wet and dry messes. With a large capacity and strong suction, this vacuum cleaner is perfect for use in homes, offices, and workshops.
Key features include:
- 1200W motor for powerful suction
- 15-liter dry capacity and 9-liter wet capacity
- Comes with a variety of accessories for different cleaning tasks
- Durable construction and reliable performance
- Long power cord for extended reach
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 36 cm |
| Height | 51 cm |
| Product Dimensions | 51cm x 36cm x 37cm |
| Colour | Blue |
| Manufacturer | Numatic |
| Key Feature 1 | Ready Wet or Dry |
| Key Feature 3 | Dust-free Emptying |
| Key Feature 2 | Tough Features |
| GTIN | 5028965244371 |
| Model Number | 824615 |
| Key Feature 4 | Perfect for DIY |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Noise Level | 77 dB |
| Number of Power Levels | 2.0 |
| Weight | 9 kg |
| Warranty Information | to register your warranty, please call technical support on 0203 192 1421 or email segway-uk@sertec360.com |
| Shipping Height | 62 cm |
| Shipping Weight | 10.6 kg |
| Shipping Width | 39 cm |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Depth | 37 cm |
| Additional Information | Pro Tools Dust Capacity: 15 Litre Dry, 9 Litre Wet |
| Accessories | FloMax Conical Hose, Stainless Steel Bend Tube, Stainless Steel Extension Tube, Combination Floor Tool, MultiFlo Wet Pick-up Tool, Double Taper Hose/Tool Adaptor, Crevice tool, Soft dusting brush, Upholstery nozzle with slide on brush |
| Cable Length | 10 m |
| Hose Length | 2 m |
| Material | Plastic |
| Features | Ready Wet or Dry, Tough Features, Dust-free Emptying, Perfect for DIY |
| Dust Capacity | 15 L |
| Dust Collection | Bag |
| Filter Type | Tritex Filter/HepaFlo Bag |
| Floor Type | All floor types |
Numatic 824615 Charles Vacuum Cleaner - Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

