









Introducing the Ninja XSKOGXLRBRKEU Woodfire XL Electric BBQ Rib Rack in a sleek silver color. This rib rack is perfect for grilling ribs to perfection with its large size and electric heating element.
Key features include:
- Extra large size for grilling multiple racks of ribs at once
- Electric heating element for consistent and even cooking
- Durable construction with a sleek silver finish
- Easy to clean and maintain
- Perfect for outdoor BBQs and gatherings
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Garden Accessories |
| Width | 29.6 cm |
| Height | 8.5 cm |
| Product Dimensions | 8.5cm x 29.6cm x 28.3cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Cook up to 4 full racks |
| Key Feature 3 | Easy to clean |
| Key Feature 2 | Compatible with OG850UK & OG901UK |
| GTIN | 622356278379 |
| Model Number | XSKOGXLRBRKEU |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Electric BBQ Rib Rack |
| Weight | 0.41 kg |
| Shipping Height | 20.5 cm |
| Shipping Weight | 2.14 kg |
| Shipping Width | 34 cm |
| Shipping Depth | 30.5 cm |
| Depth | 28.3 cm |
| Material | Aluminium |
| Features | Cook up to 4 full racks, Compatible with OG850UK & OG901UK, Easy to clean |
Ninja XSKOGXLRBRKEU Woodfire XL Electric BBQ Rib Rack - Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
