













The Ninja WP100EU ProChef Wireless Cooking Thermometer in Black/Silver is a must-have tool for any home chef. This thermometer allows you to monitor the temperature of your food from up to 500 feet away, giving you the freedom to move around while your food cooks to perfection.
Key features of the Ninja WP100EU ProChef Wireless Cooking Thermometer include:
- Wireless technology for monitoring food temperature from up to 500 feet away
- Pre-programmed settings for various types of meat and doneness levels
- Customizable temperature alerts to ensure your food is cooked to your liking
- Durable construction with a sleek black and silver design
- Easy-to-read LCD display for quick and accurate temperature readings
| Product Range | Food Thermometers |
|---|---|
| Width | 2.3 cm |
| Height | 15.5 cm |
| Product Dimensions | 15.5cm x 2.3cm x 4.5cm |
| Colour | Black/Silver |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Compatible with Ninja Pro Connect App |
| Key Feature 3 | 50m Bluetooth Range |
| Key Feature 2 | Durable, waterproof, & heat-resistant |
| GTIN | 622356293365 |
| Colour | Silver |
| Model Number | WP100EU |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cooking Thermometer |
| Weight | 0.12 kg |
| Shipping Height | 41 cm |
| Shipping Weight | 7.8 kg |
| Shipping Width | 29.9 cm |
| Shipping Depth | 29.1 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Additional Information | Get live cooking updates to your phone with the Ninja Pro Connect app, Perfect for indoor & outdoor use with BBQ grills, ovens, air fryers & more , Durable, waterproof, & heat-resistant up to 370°C , Stay connected with up to 50m Bluetooth |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Compatible with Ninja Pro Connect App, Durable, waterproof, & heat-resistant, 50m Bluetooth Range |
| Promotion 2 | . |
Ninja WP100EU ProChef Wireless Cooking Thermometer - Black/Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
