



















The Ninja TB201UK Detect Power Blending Pro with Blendsense Technology in Black is a powerful and versatile blender that is perfect for creating a wide variety of delicious recipes. With its innovative Blendsense Technology, this blender is able to detect the ingredients you have added and automatically adjust the blending settings to ensure perfect results every time.
Key features of the Ninja TB201UK Detect Power Blending Pro include:
- Blendsense Technology for automatic blending adjustments
- Powerful motor for efficient blending
- Multiple blending modes for versatility
- Large capacity pitcher for making large batches
- Sleek and modern design in black
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Blenders |
| Width | 21.2 cm |
| Height | 44.5 cm |
| Product Dimensions | 44.5cm x 21.2cm x 17.4cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | BlendSense Technology |
| Key Feature 3 | Auto, Manual, & Preset Modes |
| Key Feature 2 | Detect Dial |
| GTIN | 622356296045 |
| Colour | Black |
| Model Number | TB201UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Blender |
| Number of Speed Settings | 14 |
| Weight | 4.2 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 31.75 cm |
| Shipping Weight | 5.3 kg |
| Shipping Width | 26.7 cm |
| Shipping Depth | 42.3 cm |
| Depth | 17.4 cm |
| Features | BlendSense Technology, Detect Dial, Auto, Manual, & Preset Modes |
| Promotion 2 | . |
| Max capacity (Litres) | 1.9 |
Ninja TB201UK Detect Power Blending Pro with Blendsense Technology - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
