



















The Ninja SFP700UK Combi 12-In-1 Multi-Cooker, Oven & Air Fryer in Grey is a versatile kitchen appliance that combines the functions of a multi-cooker, oven, and air fryer all in one compact unit. With 12 pre-set cooking functions, this Ninja appliance allows you to easily prepare a wide variety of dishes with just the touch of a button.
Key Features:
- 12 pre-set cooking functions for versatile meal preparation
- Combines the functions of a multi-cooker, oven, and air fryer in one unit
- Large capacity to cook meals for the whole family
- Easy-to-use digital control panel for precise cooking settings
- Includes a range of accessories for different cooking methods
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Multi Cookers |
| Width | 38 cm |
| Height | 40 cm |
| Product Dimensions | 40cm x 38cm x 31cm |
| Colour | Grey |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 12 cooking functions |
| Key Feature 3 | 3-in-1 appliance |
| Key Feature 2 | Meals in 15 minutes |
| GTIN | 622356274753 |
| Colour | Grey |
| Model Number | SFP700UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Multi-Cooker, Oven & Air Fryer |
| Power | 1780 W |
| Number of Shelves | 2 |
| Timer | Yes |
| Weight | 10.5 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) |
| Shipping Height | 45 cm |
| Shipping Weight | 14.75 kg |
| Shipping Width | 46 cm |
| Shipping Depth | 48 cm |
| Depth | 31 cm |
| Interior Material | Aluminium |
| Interior Light | Yes |
| Material | Plastic, Steel, Aluminium |
| Features | 12 cooking functions, Meals in 15 minutes, 3-in-1 appliance |
| Functions | Air Fry, Prove, Bake, Rice/Pasta, Sear/Saut?, Steam, Grill & more. |
| Promotion 2 | . |
Ninja SFP700UK Combi 12-In-1 Multi-Cooker, Oven & Air Fryer - Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
