



















Create delicious and nutritious smoothies in just moments with the Nutri Ninja QB3001UKS Blender
This powerful blender cuts through large chunks of food easily and can even crush ice, thanks to a powerful Pro Extractor blade. The double action blade rotates with speed and precision to make sure your creations will come out as smooth as you like, and packed full of goodness. There's even a pulse function to keep you in complete control at all times.
The QB3001UKS Blender comes with two cups, so you can take your beverage with you on the go, and even make one for your other half. Once finished, just pop the cups in the dishwasher to clean them with minimal fuss.
Simple to assemble and use, the Nutri Ninja QB3001UKS Blender takes all the hard work out of eating healthily. Blend whole fruits and vegetables, nuts and seeds to get all the nutrition you need. Looking for fresh ideas? Check out the included recipe guide to try something new.
| Product Dimensions | 33cm x 10cm x 10cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 700 Watts, 0.47 Litres Capacity |
| Key Feature 3 | 2 x 470ml Cups with Spout Lids |
| Key Feature 2 | Precision Engineered Blades |
| GTIN | 622356230674 |
| Colour | Black |
| Model Number | QB3001UKS |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Traditional Blender |
| Width (cm) | 9.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 1.38 kg |
| Shipping Height | 21.5 cm |
| Shipping Width | 23 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 35 cm |
| Depth | 10 cm |
| Additional Information | Dishwasher safe accessories |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 33 cm |
| Features | 700 Watts, 0.47 Litres Capacity, Precision Engineered Blades, 2 x 470ml Cups with Spout Lids |
| Max capacity (Litres) | 0.47L |
Ninja QB3001UKS Blender and Smoothie Maker - Black/Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
