

























| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Multi Cookers |
| Width | 37.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 31.4 cm |
| Product Dimensions | 31.4cm x 37.8cm x 37cm |
| Colour | Grey/Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 9 Cook Modes ? Offers versatile meal options |
| Key Feature 3 | PFAS-Free Ceramic Pot ? Ensures safe easy cleaning |
| Key Feature 2 | 70% Faster Pressure Cooking ? Saves valuable time |
| GTIN | 622356331531 |
| Colour | Black |
| Model Number | PC201UK |
| Key Feature 4 | Feeds 6 People ? Perfect for family-sized meals |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Pressure Cooker |
| Removable Basket | Yes |
| Non-stick basket | Yes |
| Package Contents | Pressure Lid, Glass Lid , Reversible Stainless Steel Rack , Cooking Pot, PC201 Base |
| Number of Settings | 9 |
| Timer | Yes |
| Weight | 6.5 kg |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Shipping Height | 37.5 cm |
| Shipping Weight | 9.1 kg |
| Shipping Width | 40 cm |
| Shipping Depth | 40 cm |
| Cool Wall Exterior | Yes |
| Controls | Buttons/Dial |
| Depth | 37 cm |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Capacity | 6 L |
| Features | 9 Cook Modes ? Offers versatile meal options, 70% Faster Pressure Cooking ? Saves valuable time, PFAS-Free Ceramic Pot ? Ensures safe easy cleaning, Feeds 6 People ? Perfect for family-sized meals |
| Functions | 8 cooking functions: 1. Pressure, 2. Simmer, 3. Rice, 4. Pasta, 5. Slow Cook, 6. Sear/Saute, 7. Steam 8.Yogurt 9. Keep Warm |
Ninja PC201UK 9-in-1 Pressure and Rice Cooker Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
