







The Ninja OP350UK is the perfect 9 in 1 Foodi Multi Cooker
The OL650UK Multi Cooker offers up to 9 different cooking options to help you create the perfect meal. These functions include:
- Pressure Cook – Heated steam quickly cooks foods up to 70% faster than other cooking methods.
- Air Fry - Serve French fries or crisps using little to no oil, with up to 75% less fat than traditional frying. In this mode, you can also choose from a range of other convection and hob-style functions.
- Grill – For that barbeque feel on your food
- Bake/Roast - From cakes, cookies, pies, to roasting joints, this option has you covered
- Dehydrate – Create dried vegetable crisps, dried fruit snacks, homemade jerky, or even dried herbs
- Sear/Sauté - Perfect for onions or if you’re searing meat for your roast
- Steam – Steam healthy vegetables or enjoy perfectly cooked rice
- Slow Cook- Cook up to 12 hours in advance, ideal for when you want your favourite stew or casserole
- Yoghurt – Make your own yoghurt with ease
With a large 6L cooking pot, the OP350UK is the perfect size for the family and comes with a range of accessories including a 3.7L cook and crisp basket and a reversible rack. A recipe guide is also included to help give you a few cooking ideas and the accessories are non-stick and dishwasher safe.
Order the Ninja OP350UK 9-in-1 Multi Cooker for all your cooking needs today!
| Product Dimensions | 32cm x 43cm x 36cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 9 Cooking Functions |
| Key Feature 3 | Slow Cook, Steam, Bake/Roast, Sear/Saute, Dehydrate |
| Key Feature 2 | Pressure Cooker, Air Fryer |
| GTIN | 622356239523 |
| Colour | Black |
| Model Number | OP350UK |
| Product Category Group | SDA |
| Width (cm) | 43cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 11 kg |
| Smart Connect | No |
| Start Delay Option | No |
| Depth | 36 cm |
| Defrost Function | No |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Keep Warm Function | No |
| Height (cm) | 32 cm |
| Features | 9 Cooking Functions, Pressure Cooker, Air Fryer, Slow Cook, Steam, Bake/Roast, Sear/Saute, Dehydrate |
Ninja OP350UK Foodi 9-in-1 Multi-Cooker 6L - Black/Sliver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
