































| Colour Group | Brown |
|---|---|
| Product Range | BBQ's |
| Width | 61.4 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 40 cm |
| Product Dimensions | 40cm x 61.4cm x 53.5cm |
| Colour | Terracotta Body/Steel Door |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 8 cooking functions |
| Key Feature 3 | Complete temperature control |
| Key Feature 2 | Woodfire technology |
| GTIN | 622356272872 |
| Colour | Brown |
| Model Number | OO101UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Woodfire Electric Outdoor Oven |
| Package Contents | 1x Grill Plate, 1x Pizza stone, 1x Pro bake tray, 1x roast rack, 1 x Pellet Scoop, 1x Main unit, Ninja Woodfire Pellets (Robust + All-Purpose Sample Bags) |
| Weight | 21 kg |
| Shipping Height | 48.5 cm |
| Shipping Weight | 21 kg |
| Shipping Width | 61.4 cm |
| Shipping Depth | 53.5 cm |
| Depth | 53.5 cm |
| Additional Information | Outdoor Electric High-Heat Roaster Oven, Artisan Pizza Oven & BBQ Smoker , Woodfire Technology: Burns natural wood pellets for authentic smoky flavours, 370°C high-heat roasting for brick-oven inspired flavour & texture, No-turn pizzas in under |
| Material | Combination of plastic, metal and stainless |
| Features | 8 cooking functions, Woodfire technology, Complete temperature control |
| Functions | Pizza, Max Roast, Gourmet Roast, Top Heat, Bake, Smoker, Dehydrate, Keep Warm |
| Promotion 2 | . |
Ninja OO101UK Ninja Woodfire Outdoor Oven, Artisan Pizza Maker and BBQ Smoker - Terracotta/Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
