







Introducing the Ninja OG901UK Woodfire Pro Connect XL Electric BBQ Grill & Smoker in a sleek Black/Blue colorway. This innovative outdoor cooking appliance combines the convenience of electric power with the rich flavor of wood-fired grilling and smoking.
Key Features:
- XL capacity for cooking large quantities of food
- Wood-fire chamber for authentic smoky flavor
- Smart temperature control for precise cooking
- Integrated probe thermometer for monitoring food temperature
- Easy-to-use digital display for adjusting settings
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Grills |
| Width | 60.6 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 45.5 cm |
| Product Dimensions | 45.5cm x 60.6cm x 57.6cm |
| Colour | Blue lid, Black body |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Woodfire technology |
| Key Feature 3 | Pro Connect App |
| Key Feature 2 | 7 cooking functions |
| GTIN | 622356276511 |
| Model Number | OG901UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Electric BBQ Grill & Smoker |
| Power | 1700 W |
| Timer | Yes |
| Weight | 20.2 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 45.5 cm |
| Shipping Weight | 20.2 kg |
| Shipping Width | 60.6 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 57.6 cm |
| Controls | Buttons/Dial |
| Depth | 57.6 cm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Interior Material | Die-cast |
| Material | Combination of plastic, metal and stainless |
| Features | Woodfire technology, 7 cooking functions, Pro Connect App |
| Functions | BBQ Grill, Smoke, Air Fry, Roast, Bake, Dehydrate, Reheat |
| Promotion 2 | . |
Ninja OG901UK Woodfire Pro Connect XL Electric BBQ Grill & Smoker - Black/Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
