



























Introducing the Ninja OG850UK Woodfire XL Electric BBQ Grill & Smoker in a sleek black and grey design. This versatile appliance allows you to grill, smoke, and barbeque your favorite foods with ease.
Key Features:
- XL size for cooking large quantities of food
- Electric operation for convenient use
- Woodfire technology for authentic smoky flavor
- Adjustable temperature control for precise cooking
- Easy to clean and maintain
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Grills |
| Width | 60.6 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 45.5 cm |
| Product Dimensions | 45.5cm x 60.6cm x 57.6cm |
| Colour | Grey lid, Black body |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Woodfire technology |
| Key Feature 3 | Built-in temperature probe |
| Key Feature 2 | 4 cooking functions |
| GTIN | 622356276528 |
| Colour | Black |
| Model Number | OG850UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Woodfire Pro XL Electric BBQ Grill & Smoker |
| Power | 1700 W |
| Timer | Yes |
| Weight | 20 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 45.5 cm |
| Shipping Weight | 20 kg |
| Shipping Width | 60.6 cm |
| Shipping Depth | 57.6 cm |
| Controls | Buttons/Dial |
| Depth | 57.6 cm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Accessories | 1 x Grill |
| Interior Material | Die-cast |
| Material | Combination of plastic, metal and stainless |
| Features | Woodfire technology, 4 cooking functions, Built-in temperature probe |
| Functions | BBQ Grill, Smoke, Air Fry and Roast |
| Promotion 2 | . |
Ninja OG850UK Woodfire XL Electric BBQ Grill & Smoker - Black/Grey
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
