



















The Ninja NC701UK Swirl by CREAMi 13-in-1 Soft Serve & Ice Cream Maker in Platinum Silver is a versatile appliance that allows you to create a variety of frozen treats in the comfort of your own home.
Key features include:
- 13-in-1 functionality for making soft serve, ice cream, gelato, sorbet, and more
- Easy-to-use touchscreen controls for selecting desired settings
- Powerful motor for quick and efficient ice cream making
- Large capacity bowl for making enough dessert for the whole family
- Compact design for easy storage when not in use
| Colour Group | Silver |
|---|---|
| Product Range | Dessert Makers |
| Width | 25.5 cm |
| Height | 44.5 cm |
| Product Dimensions | 44.5cm x 25.5cm x 48.5cm |
| Colour | Platinum Silver |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 6 Soft serve modes & 6 Classic CREAMi modes with mix-in function |
| Key Feature 3 | CreamiFit recipes for protein-packed treats |
| Key Feature 2 | Soft Serve Creamify Technology |
| GTIN | 622356292313 |
| Colour | Silver |
| Model Number | NC701UK |
| Key Feature 4 | Perfect swirled cone or Frozen yoghurt |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Ice-Cream Maker |
| Weight | 9.45 kg |
| Warranty Information | registration required*retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 54 cm |
| Shipping Weight | 12.9 kg |
| Shipping Width | 32.6 cm |
| Shipping Depth | 48.7 cm |
| Control Type | Buttons |
| Depth | 48.5 cm |
| Material | Plastic |
| Features | 6 Soft serve modes & 6 Classic CREAMi modes with mix-in function, Soft Serve Creamify Technology, CreamiFit recipes for protein-packed treats, Perfect swirled cone or Frozen yoghurt |
Ninja NC701UK Swirl by CREAMi 13-in-1 Soft Serve & Ice Cream Maker - Platinum Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
