







The Ninja NC501UK Deluxe 10-in-1 Ice Cream and Frozen Drink Maker in black is the ultimate kitchen appliance for creating delicious frozen treats at home. With 10 different functions, this versatile machine can whip up ice cream, sorbet, frozen yogurt, and more in minutes.
Key features of the Ninja NC501UK Deluxe include:
- 10-in-1 functionality for making a variety of frozen treats
- Powerful motor for quick and efficient blending
- Easy-to-use controls with multiple speed settings
- Large capacity pitcher for making multiple servings at once
- Durable construction for long-lasting performance
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Juicers and Smoothie Makers |
| Width | 30.5 cm |
| Height | 42.4 cm |
| Product Dimensions | 42.4cm x 30.5cm x 21.4cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | CREAMify technology |
| Key Feature 2 | 3x 709ml CREAMi deluxe tubs |
| GTIN | 622356282260 |
| Colour | Black |
| Model Number | NC501UK |
| Key Feature 4 | Desserts & drinks your way |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Ice Cream Maker |
| Power Consumption | 800 W |
| Weight | 7.3 kg |
| Shipping Height | 49.4 cm |
| Shipping Weight | 10.1 kg |
| Shipping Width | 47.2 cm |
| Shipping Depth | 24.4 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 21.4 cm |
| Additional Information | 0.68 Litre Capacity, LED display, Auto Shut off |
| Features | CREAMify technology, 3x 709ml CREAMi deluxe tubs, Desserts & drinks your way |
| Promotion 2 | . |
Ninja NC501UK Deluxe 10-in-1 Ice Cream and Frozen Drink Maker - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
