































The Ninja MO201UK Electric Outdoor Pizza Oven & Air Fryer is a versatile appliance that allows you to cook a variety of delicious dishes with ease. Whether you're in the mood for crispy pizza or healthy air-fried snacks, this oven has got you covered.
Key features of the Ninja MO201UK Electric Outdoor Pizza Oven & Air Fryer include:
- Compact and portable design for easy outdoor cooking
- Multiple cooking functions, including air fry, roast, bake, and grill
- Fast and efficient cooking with up to 60% faster preheat time compared to a traditional oven
- Integrated temperature control for precise cooking results
- Removable cooking tray and crumb tray for easy cleaning
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | BBQ's |
| Width | 42 cm |
| Height | 32 cm |
| Product Dimensions | 32cm x 42cm x 59cm |
| Colour | Grey |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 4-in-1 functionality |
| Key Feature 3 | Electric heat |
| Key Feature 2 | 5 pizza pre-sets |
| GTIN | 622356320566 |
| Model Number | MO201UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Pizza Oven |
| Number of Settings | 5 |
| Viewing Window | Yes |
| Weight | 15.6 kg |
| Shipping Height | 44 cm |
| Shipping Weight | 22.5 kg |
| Shipping Width | 51 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Depth | 59 cm |
| Accessories | Includes 12x12"" Pizza Stone, 30x30cm Bake Tray, Perforated Pizza Peel, Air Fry Basket, and recipe guide |
| Interior Light | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Features | 4-in-1 functionality, 5 pizza pre-sets, Electric heat |
| Functions | Pizza, Bake, Air Fry, Prove |
| Promotion 2 | . |
Ninja MO201UK Electric Outdoor Pizza Oven & Air Fryer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
