







The Ninja MC1001UK 42cm Multi-Cooker in Blue is a versatile kitchen appliance that allows you to cook a wide variety of dishes with ease. With its large 6.5L capacity, you can easily prepare meals for the whole family. The multi-cooker features 15 different cooking functions, including pressure cooking, slow cooking, steaming, and more, giving you plenty of options for meal preparation. The digital control panel makes it easy to select the desired cooking function and adjust the time and temperature settings. The multi-cooker also has a keep warm function to ensure your food stays hot until you're ready to serve.
- Large 6.5L capacity
- 15 cooking functions
- Digital control panel
- Keep warm function
- Blue color
| Safety Features | Auto Shut off |
|---|---|
| Colour Group | Blue |
| Product Range | Slow Cookers |
| Width | 42 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 28 cm |
| Product Dimensions | 28cm x 42cm x 29cm |
| Colour | Blue |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 8 cooking functions |
| Key Feature 3 | Triple Fusion Heat |
| Key Feature 2 | 5x more powerful than conventional slow cookers |
| GTIN | 622356266277 |
| Colour | Blue |
| Model Number | MC1001UK |
| Key Feature 4 | 8L capacity |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Slow Cooker/Multi-cooker |
| Timer | Yes - Digital |
| Weight | 6 kg |
| Shipping Height | 39.6 cm |
| Shipping Weight | 8.8 kg |
| Shipping Width | 52.4 cm |
| Shipping Depth | 32.6 cm |
| Depth | 29 cm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Keep Warm Function | Yes |
| Material | Ceramic |
| Features | 8 cooking functions, 5x more powerful than conventional slow cookers, Triple Fusion Heat, 8L capacity |
| Functions | Slow Cook, Sear/Saut?, Steam, Braise, Simmer, Bake, Prove, Keep Warm |
| Promotion 2 | . |
Ninja MC1001UK 42cm Multi-Cooker - Blue
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
