



































Key features of the Ninja FN101UKST CRISPi 4-in-1 Portable Air Fryer include:
- 4-in-1 functionality: fry, roast, reheat, and dehydrate
- Compact and portable design
- Easy-to-use controls with digital display
- Dishwasher-safe parts for easy cleaning
- 3.8L capacity for cooking a variety of foods
- Rapid air circulation technology for crispy and delicious results
- Adjustable temperature control up to 210°C for precise cooking
With the Ninja FN101UKST CRISPi 4-in-1 Portable Air Fryer, you can enjoy all your favorite fried foods with less oil and less mess. Whether you're cooking for yourself or a small group, this air fryer is a convenient and efficient kitchen appliance that will quickly become a staple in your cooking routine.
| Safety Features | Automatic shut off |
|---|---|
| Non-stick Cooking Pot | Yes |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 29.75 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 29.27 cm |
| Product Dimensions | 29.27cm x 29.75cm x 24.85cm |
| Colour | Stone |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 4 cooking functions |
| Key Feature 3 | Includes 2x Ninja TempWare thermal-shock resistant glass containers. |
| Key Feature 2 | Portable design |
| GTIN | 622356319812 |
| Colour | Grey |
| Model Number | FN101UKST |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer |
| Portions | 4 |
| Power | 1700 W |
| Removable Basket | Yes |
| Non-stick basket | Yes |
| Package Contents | 1.4L Glass Container, 3.8L Ninja Glass Container, Adaptor, Large Crisper Plate, Small Crisper Plate, Large Lid, Small Lid |
| Number of Settings | 4 |
| Viewing Window | Yes |
| Weight | 5.08 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 33.7 cm |
| Shipping Weight | 6.8 kg |
| Shipping Width | 31.6 cm |
| Shipping Depth | 31.6 cm |
| Depth | 24.85 cm |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Capacity | 1.4 L |
| Keep Warm Function | Yes |
| Features | 4 cooking functions, Portable design, Includes 2x Ninja TempWare thermal-shock resistant glass containers. |
| Functions | Air Fry, ReCrisp, Roast, Keep Warm |
| Promotion 2 | . |
Ninja FN101UKST CRISPi 4-in-1 Portable Air Fryer - Stone
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
