



































Key features include:
- 4-in-1 functionality: Fry, roast, reheat, and dehydrate
- Compact and portable design
- Easy-to-use digital controls
- 3.8L capacity
- Ceramic-coated non-stick basket for easy cleaning
- 75% less fat than traditional frying methods
- 60-minute timer with auto shut-off
Whether you're looking to make healthier versions of your favorite fried foods or simply want a convenient way to cook meals, the Ninja FN101UKSG CRISPi 4-in-1 Portable Air Fryer in Sage is a great addition to any kitchen.
| Safety Features | Automatic shut off |
|---|---|
| Removable Cooking Pot | Yes |
| Non-stick Cooking Pot | Yes |
| Non-stick Plates | Yes |
| Colour Group | Green |
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 29.75 cm |
| Height | 29.27 cm |
| Product Dimensions | 29.27cm x 29.75cm x 24.85cm |
| Colour | Sage |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 4 cooking functions |
| Key Feature 3 | Includes 2x Ninja TempWare thermal-shock resistant glass containers. |
| Key Feature 2 | Portable design |
| GTIN | 622356317627 |
| Colour | Green |
| Model Number | FN101UKSG |
| Product Category Group | SDA |
| Portions | 4 |
| Power | 1700 W |
| Removable Basket | Yes |
| Non-stick basket | Yes |
| Package Contents | 1.4L Glass Container, 3.8L Ninja Glass Container, Adaptor, Large Crisper Plate, Small Crisper Plate, Large Lid, Small Lid |
| Number of Settings | 4 |
| Viewing Window | Yes |
| Weight | 5.08 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 33.7 cm |
| Shipping Weight | 6.8 kg |
| Shipping Width | 31.6 cm |
| Shipping Depth | 31.6 cm |
| Depth | 24.85 cm |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Capacity | 1.4 L |
| Keep Warm Function | Yes |
| Features | 4 cooking functions, Portable design, Includes 2x Ninja TempWare thermal-shock resistant glass containers. |
| Functions | Air Fry, ReCrisp, Roast, Keep Warm |
| Promotion 2 | . |
Ninja FN101UKSG CRISPi 4-in-1 Portable Air Fryer - Sage
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
