































The Ninja FN101UKGY CRISPi 4-in-1 Portable Air Fryer in Cyberspace Blue is a versatile kitchen appliance that can help you easily cook a variety of delicious and healthy meals. With its compact design and powerful performance, this air fryer is perfect for busy individuals and families who want to enjoy fried foods without the guilt.
Key features of the Ninja FN101UKGY CRISPi 4-in-1 Portable Air Fryer include:
- 4-in-1 functionality allows you to air fry, roast, reheat, and dehydrate foods with ease
- Compact design makes it perfect for small kitchens or limited counter space
- Powerful performance crisps food quickly and evenly for delicious results every time
- Easy-to-use controls and presets make cooking a breeze, even for beginners
- Removable non-stick basket and crisper plate are dishwasher safe for easy cleaning
| Safety Features | Automatic shut off |
|---|---|
| Non-stick Cooking Pot | Yes |
| Non-stick Plates | Yes |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 29.75 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 29.27 cm |
| Product Dimensions | 29.27cm x 29.75cm x 24.85cm |
| Colour | Cyberspace Blue |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 4 cooking functions |
| Key Feature 3 | Includes 2x Ninja TempWare thermal-shock resistant glass containers. |
| Key Feature 2 | Portable design |
| GTIN | 622356307727 |
| Colour | Blue |
| Model Number | FN101UKGY |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer |
| Portions | 4 |
| Power | 1700 W |
| Removable Basket | Yes |
| Non-stick basket | Yes |
| Package Contents | 1.4L Glass Container, 3.8L Ninja Glass Container, Adaptor, Large Crisper Plate, Small Crisper Plate, Large Lid, Small Lid |
| Number of Settings | 4 |
| Viewing Window | Yes |
| Weight | 5.08 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 33.7 cm |
| Shipping Weight | 6.8 kg |
| Shipping Width | 31.6 cm |
| Shipping Depth | 31.6 cm |
| Depth | 24.85 cm |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Capacity | 1.4 L |
| Keep Warm Function | Yes |
| Features | 4 cooking functions, Portable design, Includes 2x Ninja TempWare thermal-shock resistant glass containers. |
| Functions | Air Fry, ReCrisp, Roast, Keep Warm" |
| Promotion 2 | . |
Ninja FN101UKGY CRISPi 4-in-1 Portable Air Fryer - Cyberspace Blue
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
