





























Key features of the Ninja ES701UK Luxe Café Pro Series Espresso Machine include:
- 15-bar pressure pump for optimal espresso extraction
- One-touch controls for easy operation
- Adjustable milk frother for creating creamy lattes and cappuccinos
- Removable water reservoir for convenient filling and cleaning
- Sleek black and stainless steel design that complements any kitchen decor
With the Ninja ES701UK Luxe Café Pro Series Espresso Machine, you can enjoy delicious espresso drinks without having to leave your home. Whether you're a seasoned coffee connoisseur or just starting to explore the world of espresso, this machine is sure to impress with its quality and convenience.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Bean To Cup Drinks Makers |
| Width | 31.7 cm |
| Height | 38.7 cm |
| Product Dimensions | 38.7cm x 31.7cm x 34cm |
| Colour | Black/Stainless Steel |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Barista Assist Technology |
| Key Feature 3 | Portafilter & 3 baskets |
| Key Feature 2 | Auto-Froth Wand |
| GTIN | 622356289818 |
| Colour | Black |
| Model Number | ES701UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Espresso Machine |
| Power Consumption | 1650 W |
| Weight | 12.3 kg |
| Water Tank Capacity | 2 L |
| Water Filter | Yes |
| Shipping Height | 50.1 cm |
| Shipping Weight | 14.9 kg |
| Shipping Width | 38.8 cm |
| Shipping Depth | 40.1 cm |
| Control Type | Buttons |
| Depth | 34 cm |
| Coffee Type Used | Coffee Beans |
| Features | Barista Assist Technology, Auto-Froth Wand, Portafilter & 3 baskets |
| Frother | Yes |
| Grinder | Yes |
| Water tank capacity (Litres) | 2 |
Ninja ES701UK Luxe Café Pro Series Espresso Machine - Black/Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
