

























Introducing the Ninja EG351UK Grill & Air Fryer in a sleek black and silver design. This versatile appliance combines the functions of a grill and an air fryer, allowing you to cook a variety of delicious meals with ease.
Key Features:
- Grill and air fryer in one appliance
- Large cooking capacity
- Even heat distribution for perfect results
- Multiple cooking functions for versatility
- Easy to clean non-stick surfaces
- Sleek black and silver design
| Removable Drip Tray | Yes |
|---|---|
| Non-stick Plates | Yes |
| Cooking Surface | 827cm? |
| Isolated Handle | Yes |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Range | Grills |
| Width | 28 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 43 cm |
| Product Dimensions | 43cm x 28cm x 35.5cm |
| Colour | Black/Silver |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Smart Cook System |
| Key Feature 3 | 5 Customisable cooking functions |
| Key Feature 2 | Up to 4 portions or 1.4kg chicken |
| GTIN | 622356293464 |
| Colour | Silver |
| Model Number | EG351UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer and Grill |
| Power Indicator | Yes |
| Portions | 4 |
| Power | 1760 W |
| Removable Plates | Yes |
| Package Contents | 1 x 5.7L Ceramic-Coated Cooking Pot 1 x Ceramic-Coated Crisper Plate 1 x Ceramic-Coated Grill Plate 1 x Splatter Guard 1 x Cleaning Brush with Scraper |
| Number of Settings | 5 |
| Timer | Yes |
| Weight | 8.3 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 46.5 cm |
| Shipping Weight | 11.6 kg |
| Shipping Width | 36 cm |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Cord Length | 81 m |
| Controls | Buttons |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Depth | 35.5 cm |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Capacity | 5.7 L |
| Material | Plastic / Stainless Steel |
| Features | Smart Cook System, Up to 4 portions or 1.4kg chicken, 5 Customisable cooking functions |
| Functions | Grill (Low, Med, High, Max), Air Fry, Roast, Bake, Dehydrate |
| Promotion 2 | . |
Ninja EG351UK Grill & Air Fryer - Black/Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
