





















The Ninja DZ400UK 9.5 litre MAX 6-in-1 Dual Zone Air Fryer in Gun Metal Grey is a versatile kitchen appliance that allows you to cook a variety of dishes with ease. With its large capacity and dual-zone cooking capabilities, you can prepare meals for the whole family in no time.
Key Features:
- Dual Zone Technology: Cook two different foods simultaneously with separate temperature controls for each zone.
- 6-in-1 Functions: Air Fry, Roast, Bake, Reheat, Dehydrate, and Max Crisp.
- 9.5 Litre Capacity: Cook large batches of food with ease, perfect for families or entertaining guests.
- Easy-to-Use Controls: Digital display and touch controls make it simple to select cooking settings.
- Even Cooking: Cyclonic air circulation ensures even cooking and crispy results every time.
| Safety Features | Auto Shut off |
|---|---|
| Isolated Handle | Yes |
| Heating Element | Metal Coil |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 41.5 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 32.5 cm |
| Product Dimensions | 32.5cm x 41.5cm x 27cm |
| Number of Drawers | 1 |
| Convection Oven | Yes |
| Colour | Gun Metal Grey |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Cook 2 foods, 2 ways - both ready at the same time |
| Key Feature 3 | 9.5L capacity feeds up to 8 people |
| Key Feature 2 | 6 cooking functions: Air Fry, Max Crisp, Roast, Bake, Dehydrate, Reheat? |
| GTIN | 622356322683 |
| Colour | Black |
| Model Number | DZ400UK |
| Key Feature 4 | Save up to 65% on your oven energy bill* |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer |
| Removable Plates | Yes |
| Removable Basket | Yes |
| Non-stick basket | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Settings | 6 |
| Timer | 1 |
| Weight | 8.8 kg |
| Warranty Information | registration required*retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 41 cm |
| Shipping Weight | 12.2 kg |
| Shipping Width | 51 cm |
| Shipping Depth | 42 cm |
| Cord Length | 0.8 m |
| Controls | Buttons/Dial |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Depth | 27 cm |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Accessories | 2 x non-stick crisper plates, Recipe Guide |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Capacity | 9.5 L |
| Internal Depth | 21.3 cm |
| Internal Height | 12.5 cm |
| Internal Width | 14.7 cm |
| Material | Plastic |
| Features | Cook 2 foods, 2 ways - both ready at the same time, 6 cooking functions: Air Fry, Max Crisp, Roast, Bake, Dehydrate, Reheat?, 9.5L capacity feeds up to 8 people, Save up to 65% on your oven energy bill* |
| Functions | Air Fry, Max Crisp, Roast, Bake, Dehydrate, Reheat |
| Promotion 2 | . |
Ninja DZ400UK 9.5 litre MAX 6-in-1 Dual Zone Air Fryer - Gun Metal Grey
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
