





















Key Features:
- Dual Zone Technology: The Ninja DZ300UK features two independent cooking zones, allowing you to cook two different dishes simultaneously at different temperatures and times.
- 6-in-1 Functionality: This air fryer can air fry, roast, reheat, dehydrate, bake, and grill, giving you a wide range of cooking options.
- Rapid Air Circulation: The powerful fan circulates hot air around your food for quick, crispy, and evenly cooked results.
- Easy-to-Use Controls: The digital touch screen display makes it simple to select your desired cooking settings and monitor the progress of your meal.
- Dishwasher-Safe Parts: The cooking basket, crisper plate, and cooking racks are all dishwasher-safe for easy cleaning.
With its innovative features and large capacity, the Ninja DZ300UK 7.6 litre 6-in-1 Dual Zone Air Fryer is a must-have appliance for any kitchen.
| Safety Features | Auto Shut off |
|---|---|
| Isolated Handle | Yes |
| Heating Element | Metal Coil |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 38 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 31.5 cm |
| Product Dimensions | 31.5cm x 38cm x 26.5cm |
| Number of Drawers | 1 |
| Convection Oven | Yes |
| Colour | Gun Metal Grey |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Cook 2 foods, 2 ways - both ready at the same time |
| Key Feature 3 | 7.6L capacity feeds 6-8 people |
| Key Feature 2 | 6 cooking functions: Air Fry, Max Crisp, Roast, Bake, Dehydrate, Reheat? |
| GTIN | 622356322706 |
| Colour | Black |
| Model Number | DZ300UK |
| Key Feature 4 | Save up to 75% on your oven energy bill* |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer |
| Removable Plates | Yes |
| Removable Basket | Yes |
| Non-stick basket | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Settings | 6 |
| Timer | 1 |
| Weight | 8.2 kg |
| Warranty Information | registration required*retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 46.3 cm |
| Shipping Weight | 10.8 kg |
| Shipping Width | 41 cm |
| Shipping Depth | 39.3 cm |
| Cord Length | 0.8 m |
| Controls | Buttons |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Depth | 26.5 cm |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Accessories | 2 x non-stick crisper plates, Recipe Guide |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Capacity | 7.6 L |
| Internal Depth | 21.3 cm |
| Internal Height | 11.5 cm |
| Internal Width | 14.7 cm |
| Material | Plastic |
| Features | Cook 2 foods, 2 ways - both ready at the same time, 6 cooking functions: Air Fry, Max Crisp, Roast, Bake, Dehydrate, Reheat?, 7.6L capacity feeds 6-8 people, Save up to 75% on your oven energy bill* |
| Functions | Air Fry, Max Crisp, Roast, Bake, Dehydrate, Reheat |
| Promotions | Winter Deals |
| Promotion 2 | . |
Ninja DZ300UK 7.6 litre 6-in-1 Dual Zone Air Fryer - Gun Metal Grey
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
