



























Upgrade your kitchen with the Ninja CW95000UK Ceramic Coated Cookware 5-Piece Set in a stylish Apricot & Grey color scheme. This set includes everything you need to cook up a storm in the kitchen!
- Ceramic coated interior for non-stick cooking
- Durable aluminum construction for even heat distribution
- Riveted stay-cool handles for safe and secure handling
- Tempered glass lids to monitor cooking progress
- Includes a variety of essential cookware pieces for versatile cooking options
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Sets |
| Colour | Apricot & Grey |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | CeramicLock Technology |
| Key Feature 3 | Non-Stick Performance |
| Key Feature 2 | Versatile cooking |
| GTIN | 622356282321 |
| Colour | Orange |
| Model Number | CW95000UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Pan Set |
| Package Contents | 20cm Frying Pan, 24cm Frying Pan, 16 cm Saucepan, 18 cm Saucepan and 20 cm Saucepan. All saucepans also include glass lids. |
| Shipping Height | 57.3 cm |
| Shipping Weight | 8.3 kg |
| Shipping Width | 41.3 cm |
| Shipping Depth | 21.3 cm |
| Additional Information | Oven and Grill Safe Up to 285°C, Suitable for all hob types including induction, gas, electric and ceramic , Metal Utensil Safe : No, , 20 cm frying pan - Dimensions - H: 7.2 cm x W: 21 cm x D: 39 cm. Weight: 0.65kg. Capacity: 1L., 24 cm frying pa |
| Material | Stainless Steel |
| Features | CeramicLock technology, Versatile cooking, Non-stick performance |
| Promotion 2 | . |
Ninja CW95000UK Ceramic Coated Cookware 5-Piece Set - Apricot & Grey
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
