















The Ninja CW93000UK Ceramic Coated Cookware 3-Piece Set in Apricot & Grey is a stylish and functional addition to any kitchen. This set includes a 20cm frying pan, a 24cm frying pan, and a 24cm casserole dish, all featuring a durable ceramic coating that is scratch-resistant and easy to clean.
- Ceramic coating is scratch-resistant and easy to clean
- Includes a 20cm frying pan, a 24cm frying pan, and a 24cm casserole dish
- Stylish apricot and grey color scheme
- Even heat distribution for consistent cooking results
- Comfortable soft-touch handles for easy handling
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Sets |
| Colour | Apricot & Grey |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | CeramicLock Technology |
| Key Feature 3 | Non-Stick Performance |
| Key Feature 2 | Made For All Hob Types |
| GTIN | 622356282338 |
| Colour | Orange |
| Model Number | CW93000UK |
| Key Feature 4 | Healthier Cooking |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Pan Set |
| Package Contents | 16 cm Saucepan, 18 cm Saucepan and 20 cm Saucepan. All saucepans include glass lids. |
| Shipping Height | 51.8 cm |
| Shipping Weight | 6.1 kg |
| Shipping Width | 37.6 cm |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Additional Information | Oven and Grill Safe Up to 285°C, Dishwasher Safe, Includes glass lids, Cast stainless steel handles, 16 cm saucepan ? Dimensions: H: 12.7 cm x W: 12.7 cm x D: 35 cm. Weight: 1.02kg. Capacity: 1.4L., 18 cm saucepan ? Dimensions: H: 15.1 cm x W: 18. |
| Material | Stainless Steel |
| Features | CeramicLock Technology, Made For All Hob Types, Non-Stick Performance, Healthier Cooking |
| Promotion 2 | . |
Ninja CW93000UK Ceramic Coated Cookware 3-Piece Set - Apricot & Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
