







The Ninja CB350UK Foodi Power Nutri Blender is a great addition to your kitchen, with a modern feel, it will fit right in!
This appliance allows you to get inventive and creative with food.
The Auto-IQ Technology means the Ninja Foodi Blender has programmes that are made to deliver the best results. The appliance is designed to be used with less liquid, the smart torque motor maintains a high speed, meaning it provides immense power and performance. The 1200w Smart Torque motor can deal with the thickest ingredients, so they do not get stuck, meaning you get simply optimum results.
The 400 ml bowl is great for chopping, and mixing, combining a whole host of ingredients. The possibilities are endless with what you can create! From pate to frozen yoghurt, you will be amazed at what you can whip up with ease.
These handy tools are also included to help with your creations:
- Total crushing blade
- Dough tool
- Hybrid Edge blades
Order the Ninja CB350UK Foodi Power Nutri Blender today!
| Product Dimensions | 37cm x 21.4cm x 20.8cm |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 1200 Watt Traditional Blender |
| Key Feature 3 | 400 ml Power Nutri Bowl |
| Key Feature 2 | 2.1 Litre Power Nutri Jug |
| GTIN | 622356240567 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CB350UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Traditional Blender |
| Width (cm) | 21.4cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 4.7 kg |
| Shipping Height | 42.7 cm |
| Shipping Width | 38 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 26 cm |
| Depth | 20.8 cm |
| Additional Information | Anti-slip feet , Dishwasher safe parts , Smart Torque: Powers through the thickest ingredients, no stalling, no stirring, no shaking , Total speed control: simply turn the manual speed dial to control the speed and texture , Built-in power paddle push |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 37 cm |
| Max capacity (Litres) | 2.1L |
| Features | 1200 Watt Traditional Blender, 2.1 Litre Power Nutri Jug, 400 ml Power Nutri Bowl |
| Max capacity (Litres) | 2 |
Ninja CB350UK 3-in-1 Foodi Power Nutri Blender with Auto-iQ Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
