







The Ninja CB100UK Foodi is a great addition to your kitchen gadgets!
This Ninja lets you create butters, pate, frozen yoghurts, smoothies and much more! This is thanks to fantastic technology from Ninja. The stacked stainless-steel blades and 1100 W motor always provide an even, consistent blend, making it easy to blend whole fruits and vegetables, nuts, and seeds.
You can use the pulse, pause, and blend buttons to suit your requirements, make great frozen drinks, or maybe homemade, nutritious baby food.
What’s more, the Ninja Foodi has a stylish and modern design, looking great in any kitchen.
Order the Ninja CB100UK Foodi today!
| Product Dimensions | 55cm x 17cm x 17cm |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 1100 Watt Traditional Blender |
| Key Feature 3 | 700 ml Power Nutri Cup |
| Key Feature 2 | 400 ml Power Nutri Bowl |
| GTIN | 622356236768 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CB100UK |
| Power Rating (Watts) | 1100 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Traditional Blender |
| Width (cm) | 17cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 2.62 kg |
| Shipping Height | 36 cm |
| Shipping Width | 31.4 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Depth | 17 cm |
| Additional Information | Anti-slip feet , Dishwasher safe parts , Smart Torque: Powers through the thickest ingredients, no stalling, no stirring, no shaking , Built-in power paddle pushes ingredients towards the blade , Sleek silhouette and next-generation design looks great |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 55 cm |
| Max capacity (Litres) | 0.7 |
| Features | 1100 Watt Traditional Blender, 400 ml Power Nutri Bowl, 700 ml Power Nutri Cup |
| Promotion 2 | . |
Ninja CB100UK 2-in-1 Foodi Power Nutri Blender with Auto-iQ- Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
