







The Ninja C65000UK Cookware 5-Piece Set is a must-have for any kitchen. This set includes everything you need to cook up a storm, from frying pans to saucepans. Made from high-quality stainless steel, this cookware set is durable and built to last.
Key features of the Ninja C65000UK Cookware 5-Piece Set include:
- Non-stick coating for easy cooking and cleaning
- Even heat distribution for perfect cooking results
- Riveted handles for a secure grip
- Glass lids to easily monitor cooking progress
- Suitable for all hob types, including induction
| Product Range | Sets |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | ZEROSTICK coating |
| Key Feature 3 | Versatile cooking |
| Key Feature 2 | Scratch-resistant & dishwasher safe |
| GTIN | 622356250535 |
| Colour | Silver |
| Model Number | C65000UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Pan Set |
| Package Contents | 16cm, 18cm & 20cm saucepans with tempered glass lids, 16cm milk pan, 24cm frying pan |
| Shipping Height | 22 cm |
| Shipping Weight | 8.4 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 41.5 cm |
| Additional Information | Cook using little to no oil , Metal Utensil Safe, Hob Suitability - Gas, Electric, Electric Coil, Halogen, Induction, Ceramic, Saucepans include oven-safe tempered glass lids with steam vents & stainless-steel rim, Cast stainless steel handles, O |
| Material | Stainless Steel |
| Features | ZEROSTICK coating, Scratch-resistant & dishwasher safe, Versatile cooking |
| Promotion 2 | . |
Ninja C65000UK Cookware 5-Piece Set - Stainless
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
