







The Ninja C63000UK Cookware 3-Piece Set is a high-quality stainless steel cookware set that will elevate your cooking experience. This set includes 3 x saucepans (16cm, 18cm & 20cm) with tempered glass lids, providing you with versatile options for all your cooking needs.
Key features of the Ninja C63000UK Cookware 3-Piece Set include:
- Constructed from durable stainless steel for long-lasting performance
- Even heat distribution for consistent cooking results
- Oven safe up to 260°C, allowing for seamless stovetop to oven cooking
- Riveted handles for secure and comfortable grip
- Easy to clean and dishwasher safe for added convenience
| Product Range | Sets |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | ZEROSTICK coating |
| Key Feature 3 | Versatile cooking |
| Key Feature 2 | Scratch-resistant & dishwasher safe |
| GTIN | 622356250528 |
| Colour | Silver |
| Model Number | C63000UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Pan Set |
| Package Contents | 16cm Saucepan , 18cm Saucepan , 20cm Saucepan , |
| Shipping Height | 20 cm |
| Shipping Weight | 6 kg |
| Shipping Width | 53 cm |
| Shipping Depth | 37.5 cm |
| Additional Information | Cook using little to no oil , Metal Utensil Safe, Hob Suitability - Gas, Electric, Electric Coil, Halogen, Induction, Ceramic, Suitable for all hob types including induction, gas, electric and ceramic., Oven safe up to 260°C, Cast stainless steel |
| Material | Stainless Steel |
| Features | ZEROSTICK coating, Scratch-resistant & dishwasher safe, Versatile cooking |
| Promotion 2 | . |
Ninja C63000UK Cookware 3-Piece Set - Stainless
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
