







Whether you want to blend fruit for a smoothie or crush the ice for refreshing cocktails, the Ninja BN750UK 2 In 1 Blender With Auto Iq is a useful tool to have in your kitchen.
The BN750UK features Auto-IQ technology. These intelligent programmes are tailored to deliver the perfect results at the touch of a button. Three unique pulse, pause and blend patterns do all the hard work for you. Plus, you can also take control with four manual settings – Low, Medium, High and Pulse. Whatever ingredients you decide to blend, the BN750UK does it quickly and efficiently.
Ninja’s precision-engineered blades are made from durable, high quality stainless steel which are built to last. Driven by a powerful 1200W motor, the interchangeable blade attachments give you complete control. The Pro Extractor Blade blends even the toughest ingredients such as fruit, vegetables, nuts and even ice while the Stacked Blade blends larger batches in seconds.
A multi-serve blender and personal blender in one, make enough to share in the 2.1 L jug or blend straight into the 700ml cup. Just add the spout lid to enjoy a drink on-the-go.
Keeping your appliance clean is simple thanks to the dishwasher safe parts and the blades are removable for added cleaning flexibility. What’s more, the anti-slip feet stop the BN750UK from being knocked over while in use.
Coming in a sleek black and silver finish and with a recipe guide included in the box, the Ninja BN750UK Multi Serve 2-in-1 blender is your ideal kitchen companion.
Order the Ninja BN750UK 2 In 1 Blender today!
| Product Dimensions | 44.5cm x 19cm x 25cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 2.1 Litres Bowl, 0.7 Litres Cup |
| Key Feature 3 | 3 x One Touch Blending Programmes |
| Key Feature 2 | 3 x Speed Settings |
| GTIN | 622356234955 |
| Colour | Black |
| Model Number | BN750UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Blender |
| Width (cm) | 19 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 4.03 kg |
| Shipping Height | 45 cm |
| Shipping Width | 42.4 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 25 cm |
| Depth | 25 cm |
| Additional Information | Auto-iQ: Blend, Max Blend, Crush , Manual: Low, Medium, High, Pulse , 1 x 2.1 l jug and lid, 1 x 0.7 l single-serve cup and spout lid, 1 x Total Crushing Blade, 1 x Pro Extractor Blades Assembly, Instruction Booklet, Inspiration Guide , Dishwasher safe |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 44.5 cm |
| Features | 2.1 Litres Bowl, 0.7 Litres Cup, 3 x Speed Settings, 3 x One Touch Blending Programmes |
| Promotion 2 | . |
| Max capacity (Litres) | 2 |
Ninja BN750UK 2-in-1 Blender with Auto-iQ - Black/Silver
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
