











| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Blenders |
| Width | 16.5 cm |
| Height | 38.5 cm |
| Product Dimensions | 38.5cm x 16.5cm x 17cm |
| Colour | Dark Grey |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Auto-iQ Technology ? Hands-free blending control |
| Key Feature 3 | Single-serve Cup ? Perfect for quick smoothies |
| Key Feature 2 | 1000W Motor Power ? Crushes ice effortlessly |
| GTIN | 622356235013 |
| Colour | Grey |
| Model Number | BN500UK |
| Key Feature 4 | Dishwasher Safe ? Simplifies cleanup after use |
| Product Type | Motorised / Compact Blender |
| Number of Speed Settings | 1 |
| Weight | 2.51 kg |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Shipping Height | 26.8 cm |
| Shipping Weight | 3.7 kg |
| Shipping Width | 22.5 cm |
| Shipping Depth | 30.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 17 cm |
| Additional Information | Dishwasher safe: Enjoy easy dishwasher cleaning of blades, cup and lid Includes: 1000-watt motor base, 1x 700ml* cup with lid, Pro Extractor Blades & Recipe Guide. 2-year guarantee: Upon registration with Ninja. |
| Features | Auto-iQ Technology ? Hands-free blending control, 1000W Motor Power ? Crushes ice effortlessly, Single-serve Cup ? Perfect for quick smoothies, Dishwasher Safe ? Simplifies cleanup after use |
Ninja BN500UK 1000W Compact Motorised Blender Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
