

The Ninja BC151UKNV Blast Cordless Portable Blender in Denim Blue is the perfect companion for those on-the-go who want to enjoy fresh smoothies, shakes, and juices anytime, anywhere. With its compact and cordless design, this blender is easy to take with you to the gym, office, or while traveling.
Key features of the Ninja BC151UKNV Blast Cordless Portable Blender include:
- Powerful 400-watt motor for efficient blending
- 20 oz. BPA-free Tritan blending cup with spill-proof lid
- USB-rechargeable battery for convenient charging
- One-touch blending for quick and easy operation
- Dishwasher-safe components for easy cleaning
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Blenders |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Product Dimensions | 27cm x 9cm x 8.5cm |
| Colour | Demin Blue |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Powerful, high-performance blending |
| Key Feature 3 | Cordless convenience |
| Key Feature 2 | Durable stainless steel blades |
| GTIN | 622356273152 |
| Colour | Blue |
| Model Number | BC151UKNV |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Portable Blender |
| Weight | 0.79 kg |
| Shipping Height | 36 cm |
| Shipping Weight | 5.6 kg |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Depth | 24 cm |
| Cordless | Yes |
| Control Type | Button |
| Depth | 8.5 cm |
| Material | Plastic and Stainless Steel |
| Features | Powerful, high-performance blending, Durable stainless steel blades, Cordless convenience, |
| Promotion 2 | . |
| Max capacity (Litres) | 0.47L |
Ninja BC151UKNV Ninja Blast Cordless Portable Blender - Denim Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
