







The Ninja AF500UK Foodi FlexDrawer Air Fryer in Black is a versatile kitchen appliance that allows you to air fry, roast, reheat, and dehydrate a variety of foods with ease. Its unique FlexDrawer design offers two independent baskets that can cook different foods simultaneously, saving you time and energy in the kitchen.
Key Features:
- FlexDrawer design with two independent baskets
- Multiple cooking functions including air fry, roast, reheat, and dehydrate
- XL capacity to cook for the whole family
- Easy-to-use digital controls with customizable settings
- EvenCrisp technology for crispy, golden results every time
| Safety Features | Auto shut off, cool touch handles |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 49.6 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 32.7 cm |
| Product Dimensions | 32.7cm x 49.6cm x 31.6cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Versatile FlexDrawer |
| Key Feature 3 | XL 10.4L drawer |
| Key Feature 2 | Family-sized meals |
| GTIN | 622356269568 |
| Colour | Black |
| Model Number | AF500UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer |
| Power | 2470 W |
| Timer | Yes |
| Weight | 9.38 kg |
| Shipping Height | 40.4 cm |
| Shipping Weight | 12.8 kg |
| Shipping Width | 38.2 cm |
| Shipping Depth | 56.2 cm |
| Controls | Dial |
| Depth | 31.6 cm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Accessories | 1 x Divider |
| Internal Depth | 21.5 cm |
| Internal Height | 13.7 cm |
| Internal Width | 37 cm |
| Features | Versatile FlexDrawer, Family-sized meals, XL 10.4L drawer |
| Functions | Max Crisp, Air Fry, Roast, Reheat, Dehydrate, Bake, Prove" |
| Promotion 2 | . |
Ninja AF500UK Foodi FlexDrawer Air Fryer - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
