







The Ninja AF451UK Foodi MAX Air Fryer with Smart Cook System in Black is a versatile kitchen appliance that allows you to air fry, roast, bake, reheat, and dehydrate your favorite foods with ease. The Smart Cook System ensures precise temperature control for perfect results every time.
Key features of the Ninja AF451UK Foodi MAX Air Fryer include:
- 10-in-1 functionality for versatile cooking options
- Large capacity to cook for the whole family
- Smart Cook System for precise temperature control
- Dishwasher-safe parts for easy cleaning
- Includes a recipe book with delicious ideas to try
| Safety Features | Cool touch handles, auto shut off |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 41.5 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 32.5 cm |
| Product Dimensions | 32.5cm x 41.5cm x 27cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | Smart Cook System |
| Key Feature 3 | XL 9.5L drawers |
| Key Feature 2 | Two cooking zones |
| GTIN | 622356258395 |
| Colour | Black |
| Model Number | AF451UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer |
| Power | 2470 W |
| Timer | Yes |
| Weight | 8.85 kg |
| Shipping Height | 40 cm |
| Shipping Weight | 11.1 kg |
| Shipping Width | 50.2 cm |
| Shipping Depth | 40 cm |
| Depth | 27 cm |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Accessories | 1 x Digital Cooking Probe |
| Interior Material | Nano Ceramic Coated Aluminium |
| Internal Depth | 21.3 cm |
| Internal Height | 12.5 cm |
| Internal Width | 14.7 cm |
| Features | Smart Cook System, Two cooking zones, XL 9.5L drawers |
| Functions | Max Crisp, Air Fry, Roast, Reheat, Dehydrate, Bake |
Ninja AF451UK Foodi MAX Air Fryer with Smart Cook System - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
