







The Ninja Foodi MAX Dual Zone Air Fryer AF400UK is the perfect Air Fryer to have in your home
This incredible air fryer from Ninja is perfect for families as it comes with 2 independant cooking draws each with 4.75L of space for your food that can even be cooked at different temperatures. Choose from 6 ways to cook including:
- Max Crisp - With temperatures of 240°C, cook from frozen to crispy in minutes
- Roast - Enjoy your favourite roast meat, fish and vegetables any day of the week.
- Bake - For pasta, bread and homemade cakes/cookies
- Reheat – Restore leftovers to give a delicious fresh-out-of-the-oven feel
- Dehydrate - From fruit snacks like apple/mango to vegetables to jerky or even dry your own herbs
- Air Fry with little to no oil
With the SYNC feature you can cook two different foods using different times and have both ready to be served at the same time and can even use different cooking settings. Can cater for everyone by cooking vegetarian food in one drawer and meat in the other. Uses a easy-to-use digital control panel with a countdown timer makes it easy to see how much cooking time is left and with variable temperature controls, you can cook all your snacks/meals to your preference. Also uses non-stick, dishwasher-safe parts, making the clean up a breeze.
Order your Ninja Foodi MAX Dual Zone Air Fryer today!
| Product Dimensions | 32.5cm x 41.5cm x 27cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 9.5 Litre Capacity |
| Key Feature 3 | 6 Cooking Functions |
| Key Feature 2 | 2700 Watts |
| GTIN | 622356245265 |
| Colour | Black |
| Model Number | AF400UK |
| Power Rating (Watts) | 2470 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer |
| Width (cm) | 41.5cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 8.8 kg |
| Shipping Height | 45.2 cm |
| Shipping Width | 45.2 cm |
| Smart Connect | No |
| Start Delay Option | No |
| Depth | 27 cm |
| Additional Information | Cord length: 0.885 m , Anti-slip feet , Dishwasher safe accessories , Save up to 65% on your energy bill*, *testing and calculations based on recommended cook time for sausages, using air fry function versus conventional ovens |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Keep Warm Function | No |
| Height (cm) | 32.5 cm |
| Features | 9.5 Litre Capacity, 2700 Watts, 6 Cooking Functions |
| Promotion 2 | . |
Ninja AF400UK XL Dual Zone Air Fryer - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
