







The Ninja AF180UK MAX PRO Air Fryer 6.2L in Black is a powerful and versatile kitchen appliance that allows you to enjoy healthier versions of your favorite fried foods.
Key features of the Ninja AF180UK MAX PRO Air Fryer 6.2L - Black include:
- 6.2L capacity, making it perfect for cooking large meals or for families
- Max Crisp Technology for that perfect golden finish on your food
- 7 cooking functions, including Air Fry, Roast, Bake, Reheat, Dehydrate, and more
- Easy-to-use digital controls with a large touchscreen display
- Dishwasher-safe parts for easy cleaning
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 28 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 30.5 cm |
| Product Dimensions | 30.5cm x 28cm x 36cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Ninja |
| Key Feature 1 | 6 Cooking Functions |
| Key Feature 3 | Adjustable crisper plate |
| Key Feature 2 | Large 6.2L drawer |
| GTIN | 622356278768 |
| Colour | Black |
| Model Number | AF180UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Air Fryer |
| Power | 2000 W |
| Timer | Yes |
| Weight | 5.8 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) |
| Shipping Height | 35.3 cm |
| Shipping Weight | 6.9 kg |
| Shipping Width | 42.6 cm |
| Shipping Depth | 32.2 cm |
| Depth | 36 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Interior Material | Metal |
| Internal Height | 11.5 cm |
| Internal Width | 13 cm |
| Material | Plastic |
| Features | 6 cooking functions, Large 6.2L drawer, Adjustable crisper plate |
| Functions | Air Fry, Max Crisp, Bake, Roast, Dehydrate, Reheat |
Ninja AF180UK MAX PRO Air Fryer 6.2L - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
