







Introducing the Neff W543BX2GB Built In Washing Machine, designed to make laundry day a breeze. With a generous 8kg capacity and a powerful 1400 RPM spin speed, this washing machine is perfect for large households and busy families.
Key features of the Neff W543BX2GB include:
- Energy efficient with an A+++ energy rating
- 15 wash programs to choose from, including Quick Wash and Delicates
- TimeLight feature displays remaining time on the floor
- Reload function allows you to add forgotten items mid-cycle
- Quiet operation thanks to EcoSilence Drive motor
- Large LED display for easy program selection
| Product Range | Integrated Washing Machines |
|---|---|
| Width | 59.6 cm |
| Height | 81.8 cm |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.6cm x 54.4cm |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 3 | Range of programs |
| Key Feature 2 | Automatic load adjustment |
| GTIN | 4242004268352 |
| Colour | White |
| Model Number | W543BX2GB |
| Programmes | Cotton, Delicates / Silk, Easy care, Eco 40-60, Hygiene, Mixed load, Shirts, Super quick 15, Allergy +, Drain / Spin, Ready in, Reload, Single rinse, Speed Perfect, Spin speed reduction, Start/pause with reload function |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Weight | 72 kg |
| Warranty Information | the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 73 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 54.4 cm |
| Installation Type | Integrated |
| Features | SpeedPerfect, Automatic load adjustment, Range of programs |
| Steam | No |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
NEFF W543BX2GB Integrated 8 kg 1400 Spin Washing Machine
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


