

| Product Dimensions | 84.8cm x 59.8cm x 59cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | SpeedPerfect |
| Key Feature 3 | AutoDry |
| Key Feature 2 | EcoSilence Drive motor |
| GTIN | 4242004253341 |
| Colour | White |
| Model Number | VNA341U8GB |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 47 dB |
| Noise Level - Drying | 59 dB |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 71.4 kg |
| Water Consumption | 70 L |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 75 kg |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | LED |
| Door Opening Angle | 90°; |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Drying options for most wash programmes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 1400 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.8 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | SpeedPerfect, EcoSilence Drive motor, AutoDry |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
| Energy rate for Dryer | E |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
Neff VNA341U8GB 8kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


