











| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | CircoTherm technology |
| Key Feature 3 | Telescopic shelf runners |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct |
| GTIN | 4242004234043 |
| Colour | Black |
| Model Number | U1ACE5HN0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Built In Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Weight | 53.8 kg |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 56.4 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Display Type | LCD |
| Door Material | Glass |
| Depth | 55 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Height (cm) | 88.8 cm |
| Features | CircoTherm technology, EcoClean Direct, Telescopic shelf runners |
| Energy Efficiency Class | A |
| Second oven energy rating | B |
| Second oven capacity (Litres) | 31 - 34 |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Main Oven - Catalytic Partial |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Neff U1ACE5HN0B N50 Built-In Double Electric Oven
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


