















The Neff U1ACE2AG3B 59.4cm Built In Electric Double Oven in Graphite Grey is a stylish and versatile addition to any kitchen. With a total capacity of 105 liters, this oven is perfect for cooking multiple dishes at once or preparing large meals for family and friends.
Key Features:
- Two spacious ovens provide plenty of cooking space
- CircoTherm technology ensures even heat distribution for perfect results
- EasyClean interior makes cleaning quick and hassle-free
- LED display with touch controls for easy operation
- Energy efficiency rating of A for cost-effective cooking
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Double Ovens |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 88.8 cm |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
| Colour | Graphite Grey |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Circo Therm? |
| Key Feature 3 | Easy Clean |
| Key Feature 2 | Double Ovens |
| GTIN | 4242004281764 |
| Model Number | U1ACE2AG3B |
| Key Feature 4 | LED/ LCD-Display Rotary Control, Retractable controls |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built in Double Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Oven Accessories | 3 x Combination Grid, Universal Pan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel Anthracite |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Weight | 47.5 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 52.7 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Depth | 55 cm |
| Additional Information | Functions:, Hotair gentle, Full width?grill, Hot Air, Hot air?grilling, Conventional heat, Adjustable thermostat, Power indicator, Childproof lock, |
| Installation Type | Built In |
| Keep Warm Function | Yes |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Circo Therm?, Double Ovens, Easy Clean, LED/ LCD-Display Rotary Control, Retractable controls |
| Energy Efficiency Class | A |
Neff U1ACE2AG3B 59.4cm Built In Electric Double Oven - Graphite Grey
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


