



















The Neff T68FHV4L0 80cm Induction Hob in Black is a sleek and modern addition to any kitchen. With its 4 induction zones, this hob offers fast and precise cooking, making it perfect for busy households.
Key Features:
- 80cm wide induction hob
- 4 induction zones for fast and precise cooking
- TouchControl for easy operation
- PowerBoost function for rapid heat-up
- PanBoost for additional power
- Timer with switch-off function for each cooking zone
- ChildLock for added safety
- Automatic safety switch-off function
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 80.2 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Product Dimensions | 5.1cm x 80.2cm x 52.2cm |
| Smart App Control | Yes - Home Connect App |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Twist Touch? |
| Key Feature 3 | Smart Hood Automatic |
| Key Feature 2 | Flex Induction |
| GTIN | 4242004269984 |
| Colour | Black |
| Model Number | T68FHV4L0 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Flex Induction Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 13 kg |
| Warranty Information | 2 year warranty (*registration required)to register the warranty please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 12.6 cm |
| Shipping Weight | 16.6 kg |
| Shipping Width | 95.3 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 60.8 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Left front burner 2 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 5 Power | Rear middle 2.5 KW (depedning on gas type) |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Left rear burner 1.6 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 1 Power | Right front burner 2.2 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 2 Power | Right rear burner 2.2 KW (depending on gas type) |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Twist Touch?, Flex Induction, Smart Hood Automatic |
| Electrical connection | Hard wired |
| Number of hob zones | 5 |
| Control position | Front |
Neff T68FHV4L0 80cm Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

