

















The Neff T58FHW1L0 80.2cm Induction Hob in black is a sleek and modern addition to any kitchen. With its advanced induction technology, this hob offers fast and precise cooking results, making meal preparation a breeze.
Key features of the Neff T58FHW1L0 Induction Hob include:
- FlexInduction Zone - allows you to combine two cooking zones into one large zone, perfect for accommodating larger pots and pans
- TouchControl - easy-to-use touch controls make adjusting temperatures and settings simple and intuitive
- PanBoost - provides extra power to heat up pans quickly, saving you time in the kitchen
- Timer with switch-off function - helps prevent overcooking by automatically turning off the cooking zone after a set amount of time
- PowerMove Plus - divides the FlexInduction zone into three different heat zones, giving you more flexibility in your cooking
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 80.2 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Product Dimensions | 5.1cm x 80.2cm x 52.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Twist Touch Direct |
| Key Feature 3 | Home Connect |
| Key Feature 2 | Combi Zones |
| GTIN | 4242004273059 |
| Colour | Black |
| Model Number | T58FHW1L0 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 12.6 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2115 |
| Shipping Height | 12.6 cm |
| Shipping Weight | 16.3 kg |
| Shipping Width | 60.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 95.3 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 3.7 |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 3.7 |
| Cooking Element 1 Power | 2.2 |
| Cooking Element 2 Power | 3.1 |
| Depth | 52.2 cm |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Twist Touch Direct, Combi Zones, Home Connect |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
Neff T58FHW1L0 80.2cm Induction Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

