

















The Neff T56FHS1L0 60cm Induction Hob in Black is a sleek and modern addition to any kitchen. This hob features four induction zones that heat up quickly and efficiently, making cooking a breeze. The touch control panel is easy to use and allows you to adjust the heat settings with precision. The PowerBoost function provides an extra burst of heat for faster cooking, while the Timer function helps you keep track of cooking times.
- Four induction zones for efficient cooking
- Touch control panel for easy operation
- PowerBoost function for faster cooking
- Timer function to keep track of cooking times
- Sleek black design adds a modern touch to your kitchen
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59.2 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Product Dimensions | 5.1cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Smart App Control | Yes - Home Connect App |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Twist Touch? |
| Key Feature 3 | Smart Hood Automatic |
| Key Feature 2 | Combi Induction |
| GTIN | 4242004272984 |
| Colour | Black |
| Model Number | T56FHS1L0 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Combi Induction Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 10.9 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 12.6 cm |
| Shipping Weight | 13.1 kg |
| Shipping Width | 75.3 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 60.8 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Left front burner 2.5 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Left rear burner 2.5 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 1 Power | Right front burner 2 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 2 Power | Right rear burner 1.6 KW (depending on gas type) |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Twist Touch?, Combi Induction, Smart Hood Automatic |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
Neff T56FHS1L0 60cm Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

