



Having trouble preparing multiple dishes with different timings? Not to worry – each zone even has an LED display with a timer function, so you can cook each course to perfection.
At the front of the induction hob you’ll find easy-to-use touch controls, while 17 stage power settings let you fine-tune different temperatures. These run from 1-9 in increments of 0.5 with an additional power boost setting. You won’t need to worry about over browning food again, and will always reach a food texture that suits your tastes.
If you fancy flambéed bananas or need to seal your beef wellington, why not try out the boost function? This gives you a speedy blast of heat on your zone, so you can cook more efficiently than ever before.
These functions are available across all the zones on this Neff induction hob, so you can have four times the fun.
| Product Dimensions | 5.1cm x 59.2cm x 52.2cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | 4 Zone Induction Hob |
| Key Feature 3 | LED Display & Timer for each Zone |
| Key Feature 2 | Front Touch Control |
| GTIN | 4242004195474 |
| Colour | Black |
| Model Number | T36FB41X0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Number of hob zones | 4 |
| Width (cm) | 59.2 |
| Weight | 11.1 kg |
| Control position | Front |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right: 1.75 kW |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Front Right: 1 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front Left: 1.8 kW |
| Cooking Element 2 Power | Rear Left: 1.75 kW |
| Display Type | Digital |
| Depth | 52.2 cm |
| Boost Function | Yes |
| Height (cm) | 5.1 cm |
| Material | Ceramic Glass |
| Features | 4 Zone Induction Hob, Front Touch Control, LED Display & Timer for each Zone |
| Electrical connection | Plug in |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Plug in (13a Cable not supplied) |
| Control position | Front |
Neff T36FB41X0G 60cm Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

