









The Neff T26PIP4S0 59cm Gas Hob in Black is a sleek and stylish addition to any kitchen. With four gas burners, including a high-speed burner for quick cooking, this hob offers versatility and efficiency for all your cooking needs. The flame failure safety device provides added peace of mind, automatically shutting off the gas supply if the flame goes out.
- Four gas burners for versatile cooking options
- High-speed burner for quick cooking
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Sleek black design adds a modern touch to your kitchen
- Easy-to-use controls for precise temperature adjustment
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 59 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Product Dimensions | 5.4cm x 59cm x 52cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | FlameSelect? |
| Key Feature 3 | Cast Iron Pan Supports |
| Key Feature 2 | Metallic Sword Knobs |
| GTIN | 4242004284604 |
| Model Number | T26PIP4S0 |
| Key Feature 4 | Gas Safety Cut-Off |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Gas Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 15.6 kg |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Weight | 169.6 kg |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Control Type | Sword Knobs |
| Cooking Element 4 Power | Left front: 1.75 KW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | Left rear: 1.75 KW |
| Cooking Element 1 Power | Right front: 1 KW |
| Cooking Element 2 Power | Right rear: 3 KW |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Biomethane Ready: Power your hob with renewable biomethane gas. |
| Features | FlameSelect?, Metallic Sword Knobs, Cast Iron Pan Supports, Gas Safety Cut-Off |
| FFD Fitted | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
Neff T26PIP4S0 59cm Gas Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

