









The Neff T26CIP8N0 58.2cm Gas Hob in Stainless Steel is a sleek and modern addition to any kitchen. With its four burners and sturdy stainless steel construction, this gas hob is both stylish and practical.
Key Features:
- Four burners for versatile cooking options
- Stainless steel construction for durability and easy cleaning
- FlameSelect technology for precise control over heat levels
- Automatic ignition for quick and easy start-up
- Flame failure safety device for added peace of mind
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 58.2 cm |
| Height | 5.15 cm |
| Product Dimensions | 5.15cm x 58.2cm x 52cm |
| Biomethane Ready | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | FlameSelect? |
| Key Feature 3 | Cast Iron Pan Supports |
| Key Feature 2 | Metallic Sword Knobs |
| GTIN | 4242004284543 |
| Model Number | T26CIP8N0 |
| Key Feature 4 | Gas Safety Cut-Off |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Gas Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4.0 |
| Weight | 10.8 kg |
| Warranty Information | to register the warranty please call 0800 519 2115 or go to: www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Weight | 11.8 kg |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Control Type | Sword Knobs |
| Cooking Element 4 Power | Left front: 1.75 KW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | Left rear: 1.75 KW |
| Cooking Element 1 Power | Right front: 1 KW |
| Cooking Element 2 Power | Right rear: 3 KW |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Biomethane Ready: Power your hob with renewable biomethane gas. |
| Features | FlameSelect?, Metallic Sword Knobs, Cast Iron Pan Supports, Gas Safety Cut-Off |
| FFD Fitted | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
| Pan support | Cast iron |
| Wok burner | No |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
Neff T26CIP8N0 58.2cm Gas Hob - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

