







Key features include:
- Four cooking zones for versatile meal preparation
- Touch controls for easy operation
- Residual heat indicators for safety
- Black glass surface for a modern look
- Easy to clean and maintain
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Hobs |
| Width | 59.2 cm |
| Height | 4.6 cm |
| Product Dimensions | 4.6cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | 4 Cooking Zones |
| Key Feature 3 | LED display & dial control |
| Key Feature 2 | Frameless design |
| GTIN | 4242004271840 |
| Colour | Black |
| Model Number | T16NKE0L |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 7.5 kg |
| Shipping Height | 10 cm |
| Shipping Weight | 8.3 kg |
| Shipping Width | 75 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Control Type | Sword Knobs |
| Cooking Element 4 Power | 2 kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | 1.2 kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.2 kW |
| Cooking Element 2 Power | 2.2 kw |
| Depth | 52.2 cm |
| Features | 4 cooking zones, Frameless design, LED display & dial control |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Side |
Neff T16NKE0L 60cm Electric Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

