







The Neff T16NBE1L Ceramic Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With four cooking zones and touch controls, this hob is both stylish and easy to use.
Key features include:
- Four cooking zones for versatile cooking options
- Touch controls for precise temperature adjustments
- Ceramic surface for easy cleaning
- Residual heat indicators for added safety
- Child lock feature to prevent accidental changes to settings
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Hobs |
| Width | 59.2 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 4.5 cm |
| Product Dimensions | 4.5cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Touch control |
| Key Feature 3 | Residual heat indicators |
| Key Feature 2 | 4 cooking zones |
| GTIN | 4242004271833 |
| Colour | Black |
| Model Number | T16NBE1L |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Weight | 7.3 kg |
| Shipping Height | 10 cm |
| Shipping Weight | 8 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 75 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | Back left: 2 kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | Back right: 1.2 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front right: 2.2 kW |
| Cooking Element 2 Power | Front left: 1.2 kW |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Features | Touch Control, 4 cooking zones, Residual heat indicators |
Neff T16NBE1L 59cm Electric Ceramic Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

