



















Key Features:
- 14 place settings capacity
- Energy-efficient performance
- Quiet operation
- Multiple wash programs for customized cleaning
- Adjustable racks for flexible loading options
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Smart App Control | Yes - Home Connect App |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | Flex Cutlery Drawer |
| Key Feature 3 | Vario Hinge |
| Key Feature 2 | Door Open Assist |
| GTIN | 4242004282167 |
| Colour | Silver |
| Model Number | S195HCX02G |
| Programmes | 6 programmes: Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Chef 70 °C, Classic 60 °C, Glass 40 °C, Favourite (Pre-Rinse), 4 special options: Remote Start, Extra Dry, Power Zone, Extra Speed |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| No. of Programmes | 6.0 |
| Number of Temperature Settings | 6.0 |
| Place Setting Capacity | 14.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 35.9 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | 5 year warranty (*registration required)the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date at https://www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 38 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Features | Flex Cutlery Drawer, Door Open Assist, Vario Hinge |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 42 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Neff S195HCX02G Integrated Dishwasher - 14 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



