





















The Neff S155HVX00G Integrated Dishwasher offers a spacious interior with a capacity of 14 place settings, making it ideal for large households or dinner parties. With a sleek integrated design, this dishwasher seamlessly blends into your kitchen cabinetry for a seamless look.
Key features of the Neff S155HVX00G Integrated Dishwasher include:
- 14 place settings capacity for ample space to clean dishes
- Intensive wash cycle for heavily soiled dishes
- Quiet operation at only 46dB for minimal disruption
- Energy-efficient with an A++ energy rating
- Flexible loading options with adjustable racks and shelves
- Delay start feature for convenience
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Neff |
| Key Feature 1 | ExtraDry option |
| Key Feature 3 | Chef programme |
| Key Feature 2 | Extra Speed |
| GTIN | 4242004282112 |
| Model Number | S155HVX00G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Number of Temperature Settings | 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 34.3 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 38.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Flex 2 Baskets. Flex 2 with Flex Cutlery Drawer and Rack Matic. Your Flex Cutlery Drawer is a safe spot for your cutlery, knives, or kitchen utensils, while your Flex 2 Baskets offer six foldable flip tines each in the top and bottom baskets. Simply flip |
| Installation Type | Built In |
| Features | ExtraDry option, Extra Speed, Chef programme |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Promotion 3 | Neff 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 46 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Neff S155HVX00G Integrated Dishwasher - 14 Place Settings
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



